Сторінка 1 з 2
Мукачівський район розташований у південно-східній частині області і межує на заході з Ужгородським, на півночі з Перечинським та Свалявським, на сході - з Іршавським, на півдні - з Берегівським районами. Територія - 1,3 тис. кв. кілометрів. Населення - з містом Мукачевим - 158 тис. чоловік.
До складу району входять 84 населені пункти. Вони підпорядковані 1
селищній і 39 сільським Радам депутатів трудящих.
Рельєф території дуже різноманітний: південна частина району - рівнинна, а північна - гориста. Найбільша з річок - Латориця.
З корисних копалин у цій місцевості є лігніт, різні види будівельних матеріалів, андезит, тугоплавкі глини, що мають промислове значення. Для споживання використовуються мінеральні води.
Від райцентру проходять шосейні шляхи до Ужгорода, Львова, Рахова. Територію пересікає електрифікована залізнична магістраль Москва-Чон-Прага-Будапешт. Між навколишніми селами встановлено автобусне сполучення. Через територію району прокладені нафтопровід «Дружба» та високовольтна лінія електропередачі «Мир».
В Закарпатській області Мукачівський район - один з високорозвинених центрів сільськогосподарського виробництва. Він дає 20 проц. поставок зерна по області. 12 колгоспів і 6 радгоспів займаються виробництвом зерна та м'ясо-молочних продуктів. Значні площі відведено під овочеві культури, сади, виноградники, рибне господарство. Із земельних угідь району орної землі - 48,5 проц., лісів - 30,7 проц., виноградників - 6,2 проц., садів - 8,7 процента.
Провідними зерновими культурами є пшениця та кукурудза. Серед технічних кулі,тур найбільші площі займає тютюн. За останні роки помітно зросла урожайність. Середній збір пшениці в 1955-1967 pp. становив 23 цнт з га, кукурудзи - 42 цпт, овочів - 150 цнт, винограду - 150 центнерів.
У радгоспах і колгоспах на 1 січня 1968 року налічувалось 23,1 тис. голів великої рогатої худоби, в т. ч. 8,1 тис. корів, 10,7 тис. свиней, 15,4 тис. овець. В особистій пласності населення є 13 000 голів великої рогатої худоби та близько 20 тис. свиней. В 1966 році на 100 га сільськогосподарських угідь вироблено 295 цнт молока, 57 дні м'яса.
У колгоспних і радгоспних господарствах використовуються 396 тракторів, 106 комбайнів, 296 вантажних автомашин.
За сумлінну працю в сільському господарстві 186 чол. відзначені урядовими нагородами, а 14 з них удостоєні високого звання Героя Соціалістичної Праці.
В районі є великі лісові масиви. Щороку вони дають до 105 тис. куб. метрів ділової деревини. Для оновлення лісів тільки за 1963-1967 pp. посаджено до 2 тис. та саджанців. В лісах водяться ведмеді, олені, козулі, дикі кабани. В гірських потоках зустрічається райдужна форель.
В економічному розвитку району значне місце посідає промисловість, представлена 10 заводами і комбінатами. Далеко за межами області відомі вироби Мукачівського лісокомбінату, Чинадіївського деревообробного комбінату, Кіровського механізованого кар'єру. На промислових підприємствах трудиться понад 10 тис. робітників. У 1967 році підприємства виробили на 13,8 млн. крб. валової продукції. Близько 40 проц. від загальної суми припадає на меблі, ділову деревину, будівельний камінь.
Водночас з розвитком сільського господарства і промисловості району поліпшується добробут трудд. щих. У 1967 році тут було 227 магазинів, 99 підприємств громадського харчування. Населенню продано на 6,9 млн. крб. промислових товарів. У селах понад 60 проц. всього житлового фонду побудовано за радянський період.
Раніше в районі не було дільничних лікарень і фельдшерсько-акушерських пунктів. Тепер є 10 лікарень, 14 амбулаторій, 74 фельдшерсько-акушерські пункти. Населення обслуговують 46 лікарів та 330 медпрацівників середньої кваліфікації. На базі мінеральних джерел створені санаторії «Синяк», «Карпати» та будинок відпочинку «Берегвар». Львівський державний університет ім. І. Франка тут спорудив спортивно-оздоровчий табір «Карпати».
Мукачівський район - місце масового туризму. Тисячі туристів приїжджають сюди з усіх кінців Радянського Союзу. Їх приваблюють своєю красою гори і дрімучі ліси, кришталеві гірські потоки, історичні пам'ятки, соціалістичні перетворення в районі, життєрадісні закарпатські пісні і танці, в яких багато поезії
і суворої краси.
Діти трудящих здобувають освіту у 86 загальноосвітніх школах. З інших навчальних закладів тут є також школа-інтернат, сільськогосподарський технікум,
2 професійно-технічні училища. В школах навчається 18 190 учнів, яким свої знання передають 1200 вчителів. Серед них два заслужені вчителі школи Української РСР, 57 чол. нагороджено значком «Відмінник народної освіти». В сільськогосподарському технікумі і профтехучилищах набувають
Дивиться також інші населені пункти району: