Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Свалявський район

Свалявський район розташований у північно-західній частині Закарпатської області. Межує з Воловецьким, Іршавським, Міжгірським, Мукачівським і
Перечинським районами Закарпатської області. Площа району - 680 кв. км. Населення - 42,0 тис. чол., в т. ч. 31,3 тис. чол. сільського і 10,7 тис. чол. міського Середня густота населення - 62 чол. на кв. км. На території району є одна міська й 11 сільських Рад, яким підпорядковано 29 населених пунктів.
Район вкритий густою сіткою шосейних доріг. Через нього проходять авто­траси: Львів-Мукачеве, Хуст-Липча-Поляна-Перечин і Свалява-Воловець- Міжгір'я, а також електрифікована залізниця міжнародного значення Москва- Чоп-Прага-Будапешт. Територію району перетинає міжнародний нафтопровід «Дружба», міжнародна високовольтна лінія електропередачі «Мир» і газовровід «Братерство».
Район багатий на природні ресурси: букові і смерекові ліси, джерела міне­ральних вод, будівельні матеріали. Такі мінеральні води, як «Свалява», «Лужанська», «Поляна Квасова», «Плосківська», відомі далеко за межами області.
Свалявський район - це край курортів, туризму і масового відпочинку. На базі мінеральних вод працюють санаторії «Поляна», «Квітка Полонини», «Сонячне Закарпаття». Недалеко від села Березників у мальовничій місцевості розташовані корпуси дитячого санаторію «Човен». Влітку в різних селах діють піонерські табори. В Уклині розташовано республіканський табір юних туристів.
Головними галузями економіки є лісова, деревообробна та меблева галузі про­мисловості. Ліси займають 48,6 тис. та (з 68 тис. та усієї землі).
їх господар - Свалявський лісокомбінат. Він не тільки переробляє деревину, але й дбає про те, щоб Карпати вічно зеленіли. Основну частину лісів державного фонду складає молодняк першого і другого класу. Тільки за 1967 рік в районі по­саджено 70 га нових лісів.
В районі нараховується 13 промислових підприємств, на яких працює 5999 ро­бітників та інженерно-технічних працівників. Валова продукція промислових підприємств становить 27,5 млн. карбованців.
Найбільшими промисловими підприємствами є лісокомбінат, лісохімкомбіплт, меблева фабрика, склотарний завод, що знаходяться в Сваляві, Драчинська дере­вообробна фабрика, які випускають художні меблі, пиломатеріали, чорнові меблеві заготовки, деревностружкові плити, фанеру, паркет, пляшки, метиловий спирт, формалін, карбомідні смоли, сувеніри тощо.
На території району є 8 колгоспів.
Під сільськогосподарськими угіддями знаходиться 12,9 тис. га, з них сінокоси і пасовища займають 9,8 тис. га, орні землі - 2,1 тис. га, багаторічні наса­дження - 1 тис. гектарів.
Провідне місце в сільському господарстві належить молочно-м'ясному тваринництву і вівчарству, потребам якого підпорядковане в основному рільництво. В кол­госпах району налічується 14 207 голови продуктивної худоби, в т. ч. великої рогатої худоби - 4076; свиней - 694, овець - 9430. Продуктивність тваринництва зростас з року в рік. Якщо в 1963 році надій молока становив 912 кг на фуражну корову, то в 1967 році - 1472 кілограми.
Основною культурою, яка вирощується в районі, є картопля (40 проц. всієї посівної площі). Її врожайність за останні 5 років дорівнює 100-120 цнт з га. Крім того, сіють пшеницю, озиме жито, овес, ячмінь, кукурудзу, кормові буряки, трави.
Значного розвитку в районі набула кооперативно-торговельна сітка. Торгів­лею займаються три організації, а саме: райспоживспілка, відділення Закарпат­ського курортторгу і відділ робітничого постачання лісокомбінату. В населених пунктах району працює 139 крамниць, 49 їдалень, 64 ларки та кіоски. Загальний
товарообіг державної та кооперативної торгівлі становить 16197 тис. карбованців.
Швидкими темпами ведеться житлове будівництво. Із 8639 житлових будинків, які є в місті і селах району, 5316 побудовано або реконструйовано за роки Радянської влади.
Важливі зміни відбулися на території району і в справі охорони здоров'я та медичного обслуговуванн1я населення. Якщо в дорадянські часи тут не було ніяких медичних закладів, то зараз пра­цюють районна лікарня на 300 ліжок, 2 сільські лікарні, тубдиспансер на 50 ліжок, 3 медичні    
амбулаторії, 21 фельдшерсько-акушерський пункт, 2 лікарські здоровпункти, 7 фельдшерських здоровпуктів, 8 колгоспних пологових будинків, санепідстанція, будинок дитини і 4 дитячих ясел. Медичну допо­могу трудящим подають 47 лікарів і 245 середніх медичних працівників.
Великих успіхів досягли освіта й культура. Якщо до 1945 року тут більша частина населення була неписьменною або малописьменною і працювала, крім т. зв. народних шкіл, лише одна горожанська школа, то тепер в районі є 11 початкових, 10 восьмирічних, 8 середніх загальноосвітніх шкіл та одна середня школа-інтернат. Крім того, працюють спортивна дитяча школа,


Cучасна карта - Свалявський район