Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Великоберезнянський район

Великоберезнянський район (до 1953 р.- Великоберезнянський округ) розта­шований на північному заході області. Межує з Турківським районом Львівської області, Перечинським і Воловецьким районами Закарпатської
області. На півночі раіічпу проходить кордон СРСР з Польською Народною Республікою, а на заході - з Чехословацькою Соціалістичною Республікою. Територія - 0,8 тисячі кв. км. Населення - 34 350 чол., в т. ч. 28 600 чол., або 89,4 проц. сільського. Середня густота населення - 40 чол. на 1 кв. км. Район належить до рідко населених ра­йонів не тільки в області, а й в республіці. У Великоберезнянському районі 31 населений пункт, які підпорядковані 1 селищній та 18 сільським Радам депутатів тру­дящих.
Рельєф різноманітний: гори перетинаються долинами невеликих річок, ярами. Найбільші річки - Уж та його притоки Улиманка і Ублянка. Значну частину території займають великі масиви лісів, які утворюють мальовничі краєвиди. Площа лісів - 51 255 га. В лісах водяться карпатські олені, козулі, кабани, вовки, лисиці, зайці тощо. Район багатий на різні мінерали: вапняки, сланці, а також на міне­ральні джерела.
Через територію району проходять залізнична та шосейна дороги Чоп-Ужгород-Львів.
В економіці району провідне місце займає сільське господарство. Тепер є 9 колгоспів, за якими закріплено понад 19 тис. га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 4400 га орної землі, 5100 га лук, 1700 га садів. Господар­ства в основному тваринницького напряму. Всього колгоспи мають 5355 голів великої рогатої худоби, в т. ч. 1977 корів; 7800 овець. У 1966 році на кожні 100 га вироб­лено по 156 цнт молока і по 32,1 цнт м'яса. На колгоспних ланах працюють 60 тракторів різних марок, 2 комбайнів, 56 вантажних автомашин. Всі села району електрифі­ковані.
У Великоберезнянському районі діють райпромкомбінат, меблевий та лісокомбінати. Будуються плодоконсерв­ний завод потужністю 4 млн. умовних банок, кахляний цех. У промисловому виробництві переважає виготовлення художніх меблів.
З районі 12 відділень зв'язку, ощадкаса, яка має 10 відділень. В системі споживчої кооперації 84 крамниці, також 34 підприємства громадського харчування. Обсяг товарообороту становить понад 7 млн. крб. на рік. За роки Радянської влади в селах району швидкими темпами проводиться житлове будівництво. Лише індивідуальними забудовниками зведено 1447 будинків.
Медичне обслуговування трудящих здійснюють районна та 5 дільничних лікарень, 33 фельдшерсько-акушерські
пункти. У медичних закладах працюють 54 лікарі, серед них один заслужений лікар УРСР і 140 чол. середнього медичного персоналу. Поблизу села Сіль розташований пансіонат «Світанок».
Великоберезпянський район має розгалужену мережу шкіл та культурно-освітніх закладів, значний загін інтелігенції. Тут є професійно-технічне училище механізаторів сільського господарства, школа-інтернат санаторного типу, допоміжна школа-інтернат, восьмирічна музична школа, 5 середніх, 16 восьмирічних і 17 початкових шкіл, в яких працюють близько 600 вчителів. Діють Будинок піонерів, 14 дитячих садків і 2 ясел.
До послуг трудящих 2 Будинки культури, 32 клуби, 33 бібліотеки, 32 кіноустановки. Далеко за межами району відомий самодіяльний ансамбль пісні і танцю «Ужанська долина», який є збирачем і популяризатором народних пісень і танців. У Великому Березному видається газета «Карпатська зірка».
З архітектурних пам'яток району цікавими є старовинні дерев'яні церкви н селах Ужку (XVII століття), Кострині (1761 p.), Сухому (1769 p.).

Cучасна карта - Великоберезнянський район