Сторінка 1 з 7
Королеве - селище міського типу (з 1947 року), розташоване на лівому березі Тиси, за 10 км на схід від районного центру, залізничний вузол на магістралі Ужгород -Солотвина. Населення - 6 тис. чоловік.
На території сучасного селища і його околиць знайдено ряд пам'яток первіснообщинного ладу та раннього середньовіччя: кам'яні свердлені сокири, крем'яні наконечники стріл, відщепи та уламки глиняних посудин. Вони свідчать про перебування тут людей новокам'яної доби (IV-III тис. до н. е.). Під час спорудження залізниці в західній частині села було знайдено горщик з бронзовим боновим чекано-молотом, наконечником стріли та браслетом. Ці знахідки належать до кінця II і початку І тис. до н. е.
В північно-східній частині селища біля гори, яку місцеві жителі називають Городищем, існувало поселення слов'ян IX-X століть. На місці колишнього городища у XIII столітті угорський король Стефан 5 спорудив укріплену резиденцію - замок, в якому зупинявся, коли приїжджав у ці краї полювати на зубрів. Укріплення використовувалося також для охорони водного шляху по Тисі, якою здавна сплавляли сіль.
Місцевість, де лежить селище, була заселена ще в сиву давнину. Але вперше у письмових джерелах Королеве згадується за 1262 рік.
Як свідчать народні перекази, назва поселення Королеве пішло від замку, який називали королівським.
У королівській дарчій грамоті за 1378 рік зазначено, що замок і навколишні жилки переходять в власність воєводи Драги. З цього часу Королеве перетворюється у феодальний маєток. У 1405 році замок ї навколишні землі разом з селянами були передані барону Перені.
Але селяни Королевого не мирилися з своїми визискувачами. Вони брали активну участь у селянській війні в 1514 році. Повстанці, очолені Гергеєм Кермешем, оточили Королівський замок, де переховувалися від народного гніву сім'я барона Пероні та інша знать. Бій в підніжжі замку був тривалим. Але слабо озброєні селянські загони не змогли протистояти регулярній кінноті короля і феодалів. Повстанці героїчно відбивали наступ вершників, але врешті решт змушені були здатися. Дворяни вчинили жорстоку й криваву розправу над переможеними селянами.
Після придушення повстання дворянство рядом актів так званого «дикого сейму» остаточно закріпило свою перемогу над народом. Селян було позбавлено права переходу до іншого власника і повністю закріпачено. Поміщикам було надано право встановлювати повинності для своїх кріпаків. У володіннях
барона Перені В Королевому земельна рента до 8 форинтів з наділу вносилась двічі на рік, натуральні поставки - на різдво, великдень та зелені свята. Якщо селянин вчасно не сплатив податку, поміщик мав право забрати земельний наділ. У 1567 році в Королевому був тільки один кріпак з повним наділом. В селі мешкало 7 безземельних селян.
Як інші закарпатські села, Королеве зазнавало руйнівних нападів ворожих орд. Так, у липні 1661 року на село із Трансільванії напали турецькі яничари Вони підпалили його, знищили всі посіви. Заклавши табір біля замку, де перебував невеликий гарнізон, яничари цілий місяць грабували Королеве. Потім, забравши велику кількість селян в полон, з грабованим добром повернулися до Трансільванії. Після цього спустошливого нападу село тривалий час залишалося майже без жителів. Замок у 1672 році за наказом австрійського імператора був зруйнований.
Коли Закарпаття охопило полум'я нового повстання проти соціального і національного гніту (1703-1711 pp.), у рядах визвольної армії, очоленої Ф. ІІ Ракоці. було 10 кріпаків з села Королевого. Через шість років після придушення повстання в 1717 році у село вдруге вторглись турки з Трансільванії. Вони захопили в полон 58 селян, забрали всю худобу.
Минали роки, десятиліття, і селяни знову відбудовували рідне село. За відомостями 1774 року в Королевому мешкало 429 чоловік, з них 377 кріпаків, які мали наділи. Селянин-кріпак повинен був платити на рік один форинт грошової рентг приносити поміщикові 2 курки, 12 яєць, м'ясо, масло та інші продукти. Панщина була фактично необмеженою. Желяр, який мав будинок, повинен був відпрацювати у поміщика 18 днів, а той, що не мав хати - 12 днів.
Намагаючись за рахунок кріпаків забезпечити собі розкішне життя, поміщик посилював феодально-кріпосницькі утиски. Селяни відповідали на те антифеодальною боротьбою, що набирала різних форм. Вони в численних скаргах до влади розповідали про страхітливі знущання барона Перені і його лакеїв над кріпаками Королевого. Селяни писали про надмірну панщину, внаслідок чого могли збирати урожай на своїх наділах лише пізно восени, коли випадав сніг і багато хліба та картоплі гинуло, про тілесні покарання, накладання штрафів тощо.
Поширеною формою протесту проти жорстокої експлуатації поміщика були також втечі селян, здебільшого у східну Трансільванію. Селяни часто вдавалися також до більш рішучих методів боротьби: відмовлялися
Дивиться також інші населені пункти району: