Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Рахівський район

Рахівський район (до 1953 року - Рахівський округ) розташований в східній частині Українських, або Лісистих Карпат на сході Закарпатської області. З півночі межує з Надвірнянським та Верховинським районами Івано-
Франківської області, із заходу - з Тячівським районом Закарпатської області, на півдні по межі району проходить державний кордон СРСР з Соціалістичною Республікою Румунією. Площа району- 1,9 тис. кв. кілометрів. Населення - 74,4 тис. чоловік. Переважна біль­шість населення- сільське (64,9 процента). Середня густота населення на 1 кв. км становить 39 чоловік. В районі - міська, 2 селищні та 17 сільських Рад, всьоіо населених пунктів - 58. Через територію району проходить залізнична лінія Рахів - Івано-Франківськ, автомагістраль Ужгород – Рахів - Ясиня. Шосейною автомагістраллю через Яблуницький перевал район зв'язаний з Івано-Франківськом, Чернівцями та іншими містами УРСР. На території району знаходяться найвищі на Україні гори: Говерла (2061 м), Петрос (2020 м), Піп Іван (2022 м), Ребра (2007 м), Близниці (1880 м) та інші. Гірські масиви тут найбільш порізані (Гуцульські Альпи), вкриті буковими та смерековими лісами. В околицях сіл Ділового та Костиліпки є карстові печери. Полонини Рахівщини використовуються під пасовиська і сіно­коси. В лісах району зустрічаються карпатські олені, козулі, бурі ведмеді, дикі кабани, рисі, лисиці, карпатські орли тощо.
В надрах Рахівщини виявлено будівельний камінь, вапняк, каолін, мармур (розробки в селі Діловому), залізну руду та інші корисні копалини. В місті Paxові, в селах Квасах, Білині, Богдані, Лугах, Кобилецькій Поляні, Косівській Поляні є джерела мінеральних под (місцева назва - «буркут»).
На території району розташовані картонна фабрика, Великобичківський лісо­хімічний комбінат ім. І. П. Локоти, Закарпатський арматурний завод (село Кобилецька Поляна), Рахівський, Ясинянський, Великобичківський лісокомбінати, Рахівський мармуровий кар'єр (с. Ділове), маслозавод та інші, всього 14 про­мислових підприємств, на яких працює 9340 чоловік.
Загальна площа території лісокомбінатів становить 125,8 тис. та (понад 70 проц. земельного фонду району). Запас деревини - 28,5 млн. кубічних метрів. Основні породи дерев рахівських лісів - смерека, ялина, бук, дуб, граб, явір та інші. Тут зустрічаються і рідкісні породи дерев-модрина, тис, акліматизовано кедр сибірський, бархат амурський тощо. На території району знаходиться Говерлянський заповідник з його унікальними смереково-ялиновими пралісами. За період тимчасової окупації краю угорськими фашистами лісове господарство району зазнало великих втрат.
Значна увага приділяється відновленню «зеленого золота» Карпат. Якщо за період з 1958 по 1967 pp. по району було вирубано 9,3 тис. та лісів, то за цей же час насаджено 9,7 тис. та нових лісів. Засадження проводиться цінними місцевими поро­дами: дуб, клен, горіх, явір, смерека та інші. За станом на 1968 рік в районі 28,3 га земель району зайнято під шкілки і лісорозсадки.
При лісокомбінатах створено форелеві господарства (Білин, Богдан, Ділове, Чорна Тиса).
В районі 9 колгоспів. Із всієї площі колгоспних земель (47 тис. 821 га) орної землі - 1676 га, садів - 2458 га, сіножатей - 13459 га, випасів - 12 290 га (у т. ч. 8280 га полонин). Сільськогосподарські угіддя колгоспів району становлять 29 883 гектари.
Основний напрям сільського господарства району - тваринництво. В районі налічується 18,5 тис. голів великої рогатої худоби (у т. ч. близько 10 тис. корів), 38,8 тис. овець і кіз, 8,1 тис. свиней.
Господарства району мають потужну матеріально-технічну базу, зокрема 183, трактори, 414 вантажних автомашин. В районі майже повністю механізовано оранку землі. Проте складні рельєфні умови гальмують здійснення повної механі­зації всіх сільськогосподарських робіт.
Неухильно зростають доходи колгоспів, підвищується добробут членів артілей. Якщо в 1955 році грошові доходи колгоспників становили близько 1 млн. крб., то в 1967 році - вже 3,3 млн. карбо­ванців.
За високі виробничі успіхи урядових нагород удостоєно понад 150 трудівників району, у т. ч. б чол. - ордена Леніна. В районі проживає 60 ма­терів-героїнь.
Трудівники підприємств та колгоспів району підтримують тісні зв'язки з підприємствами і кол­госпами союзних республік та соціалістичних країн.
Тісні зв'язки встановились також із трудя­щими Східно-Словацького краю ЧССР.
В районі діє 268 торговельних підприємств та 119 підприємств громадського харчування. Тільки за 1967 рік ними продано товарів на 25,2 млн. карбованців. Районний комбінат побутового обслуговування має свої відділення у всіх населених пунктах Рахівщини.
На зміну старим хатам з низькою стелею і малими віконцями зведені просторі світлі будинки під черепицею, етернітом, залізом. За роки Радянської



Cучасна карта - Рахівський район