Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Чоп

Чоп - місто районного підпорядкування, розташоване між річками Тисою і Латорицею, за 25 км від Ужгорода. Населення - 6300 чоловік - українців, угорців та росіян. В 1945 році село Чоп віднесено до розряду селищ міського типу, а з 1957 року стає містом.
Чоп - південно-західні ворота нашої Вітчизни, важливий залізничний вузол на кордоні з Угорщиною та Чехословаччиною. Чоп - місце теплих зустрічей числен­них туристів та делегацій з братніх соціалістичних країн. Саме тут гості вперше відчувають гостинність радянських людей.
Вперше Чоп згадується в історичних документах у 1281 році. Багато разів мінялися власники села, серед яких була і поміщицька родина Чапі,  від якої, очевидно, походить первинна назва села. Жителі Чопа сплачували різні податки не тільки феодалам, а й державі. У списках сіл Ужанського комітату за 1346 рік згадується і Чоп, з жителів якого збирався податок на користь держави.
До XIV-XV століття село називалося по-різному: «Чап» і «Чоп». Мешканці його виконували різні феодальні повинності на поміщиків: давали десятину, дев'ятину з свого врожаю, худоби, сплачували різні натуральні податки, виконували безкоштовно роботи на панському дворі, на полі, а також сплачували дер­жавний податок - порту. Розміри феодальних повинностей в період закріпачення селян (XIV-XV століття) не були ще точно визначені і увесь час зростали. У 1427 році на території села проживало 26 кріпацьких сімей. Вони сплачували поміщикам від 1,5 до 2,6 флорина на рік, не рахуючи «кухонної данини» і різних робіт.
Зростання феодального закріпачення селян і постійне збільшення повинностей посилювало антифеодальну боротьбу селянства. В 1514 році жителі Чопа разом з селянами всієї Угорщини взяли участь у селянській війні в загоні Петра Баршваї. Після поразки у війні по всій Угорщині завершилося закріпачення селян. Антифеодальна боротьба не припинялася. Щоб уникнути утисків місце­вого феодала, селяни тікали в інші місцевості. Чоп продовжував залишатися неве­ликим поселенням з малою кількістю населення.
Становище селян погіршувалось не тільки від зростаючої експлуатації, а ще й від внутрішніх феодальних усобиць і нападів зовнішніх ворогів, зокрема - турок. Після поразки збройних сил Угорщини під Могачем (1526 рік) турецькі напади на землі Угорської держави посилювалися, турки й татари доходили і до Закарпаття. Під час турецько-татарського набігу в 1557 році Чоп зазнав великих руйну­вань. Частина кріпацьких дворів опустіла зовсім. У селі залишилось всього 16 фео­дально залежних дворів. До кінця XVI століття село дещо зросло, і тут вже налічувалося 36 дворів.
В XVII і XVIII століттях Чоп опинився в центрі частих воєнних дій. Тут по раз відбувалися бої між загонами феодалів, що ворогували, та бої під час національ­но-визвольних рухів.
Все це призводило до погіршення становища мешканців і дальшого їх закрі­пачення. Захопивши Чоп, австрійські власті обклали його населення різними повинностями на користь казни, а у 1675 році дарують Чоп феодалам Вечеї у «вічне володіння».
У відповідь на посилення експлуатації і панування Габсбургів на Закар­патті ще з більшою силою спалахували антифеодальні виступи та національно-визвольна боротьба. В цій боротьбі брали участь і жителі села Чопа. Зокрема, вони були активними учасниками Токайського повстання 1697 року та визвольної війни 1703-1711 років.
Війни призводили до розорення селян Чопа, до занепаду їх господарства, до посилення феодального гніту. Багато селян кидали через це свої оселі і утікали в інші місця. З 1712 по 1717 рік з Чопа втекли 12 кріпаків. В селі залишилося лише дев'ять кріпацьких сімей в складі 26 чоловік.
Поміщицькі господарства все більше втягувались у товарно-грошові відносини. На селян накладали все нові і нові повинності. В кінці XVIII століття феодали доби­лися дальшого збільшення повинностей і податків. В цей час селяни, крім панщини (2 і більше днів на тиждень), численних натуральних повинностей і грошових чиншів, ще сплачували податки воєнні, сеймові, комітатські та інші. Податки були на­стільки великі, що з року в рік за селянами залишалися великі недоїмки. Лише у 1768-1769 рр, недоїмки по Капушанському округу, до якого належало і село Чоп, складали 210 форинтів, 24 крейцери.
Разом з тим селяни багато терпіли від стихійних лих, постійних розливів Тиси, яким вони не в силі були запобігти, а феодали і власті майже ніяких заходів не вживали, щоб відвернути ці лиха. Лише за розпорядженням керівника визвольної війни Ференца II Ракоці на початку XVIII століття поблизу Чопа було зведено земляну греблю. Стихійні лиха призводили до частих неурожаїв чи загибелі вже вирощеного врожаю, через що селяни голодували. У 1786 році всім селом було зі­брано лише 16 цнт пшениці і 12 цнт вівса. Голод був частим явищем. Під час проведеного в липні 1831 року обслідування сіл південно західної частини Ужапського комітату, у т. ч. і


Cучасна карта - Чоп