Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Нижній Студений

Нижній Студений (до 1945 р. - Студений Потік) - село, центр сільської Ради. Розташований під головним вододільним хребтом Карпат, за 28 км від районного центру, за 22 км від залізничної станції Воловець. Насе­лення - 1435 чоловік. Сільраді підпорядковане с. Верхній Студений.
В селі знаходиться колгосп ім. Кірова, який має 5160 га землі. Головна галузь господарства - тваринництво, розвинуте також рільництво.
У Нижньому Студеному - восьмирічна і по­чаткова школи, консультаційний пункт заочної середньої школи, клуб, бібліотека. На тери­торії села розміщена турбаза на 40 місць. За Радянської влади збудовано 550 житлових бу­динків. В селі з'являються нові звичаї і обряди. Колектив художньої самодіяльності створив сценарій нових вечорниць та танець «Мітлу», що поширилися по всьому Закарпаттю. Вперше в районі в Нижньому Студеному введено обряд новорічного щедрування. Згадка про село є в писемних джерелах XVI століття. Воно відрізнялося від інших тим, що тут жили великими дворищами, по кілька родин, часто навіть і не споріднених.
За участь селян в революції 1848 року знач­на частина села була спалена карателями.
В квітні 1919 року в Нижньому Студеному було встановлено Радянську владу.
В 1922 році у Нижньому Студеному створена первинна організація КПЧ, яку очолив учасник Великої Жовтневої соціалістичної революції В. Косюч. Вплив комуністів у селі був дуже вели­ким, про що свідчать успіхи їх на виборах до чехословацького парламенту.
Під час угорсько-фашистської окупанії близь­ко 40 чол. емігрувало до Радянського Союзу. Жителі Нижнього Студеиого допомагали партизанському загонові Д. Усти - І. С. Прищепи.
11 жовтня 1944 року село визволено від фа­шистської окупації, понад 60 чоловік вступили добровольцями до лав Червоної Армії.
У Нижньому Студеному народилася Г. І. Туряниця (1910-1943) - керівник жіночого руху, одна з організаторів партизанської боротьби на Закарпатті. Загинула смертю хоробрих.

Cучасна карта - Нижній Студений