Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Люта

Люта - село, центр сільської Ради. Розташована в долині річки Лютянки,
за 35 км від районного центру. Населення - 4208 чоловік.
Перші жителі в цих місцях появились близько Середини XIII століття, коли
виникло понад 25 поселень в Ужанській домінії. Всі села Ужанської домінії у 80-х роках XIII століття були віддані угорським королем Андрієм III
ужанському жупану Петру Петуні, володіння якого в 1320 році перейшли до рук феодалів Другетів, союзників угорського короля Роберта Анжуйського. Другети володілі Лю­тою аж до XVII століття.
Основним заняттям жителів було скотарство та мисливство. На високогірних пасовищах вони випасали велику рогату худобу й овець. На розкорчованих землях сіяли овес, коноплі, садили бобові культури тощо. Вівчарі віддавали феодалу кожну двадцяту вівцю й половину бринзи. Гніт феодала дедалі посилювався. Вже на початку XVI століття жителям Лютої, як і інших верховинських сіл, забороняли полювати на диких звірів та птицю.
В кінці XVII століття в Лютій було 37 дворів, де жили 3 солтиси, 31 підда­ний, 2 желяри і 1 грекокатолицький піп. Кожен солтис, будучи довіреною особою феодала в селі, володів двома наділами землі. Ця привілейована частина населення користувалася певними пільгами і була опорою феодала, їй належали кращі землі, вона платила менше податків. Щорічно солтиси Лютої за 2 наділи вносили по 4,5 флорина цензу, давали десятину від овець, на кухню приносили по 12 курси, 12 яєць, по 2 гуски, по 1 телиці, 8 коблів вівса та деякі інші продукти. Закріпачене селянство терпіло від малоземелля: 24 двори мали по половині, а 3 - по вось­мій частині наділу. Проте податки платили великі: кожен по 3 флорини цензу і всі разом - т. зв. суху корчму й данину дякові - в середньому по 30 флоринів що­річно. Гроші вносилися два-три рази на рік, як правило, перед великими святами. Здавали селяни також десятину від свиней, баранів, кіз, двадцятину від овець, десятину від меду. Від наділу селяни відбували 3 дні панщини з тяглом на тиждень або вдвічі більше - без тягла. У косовицю від наділу потрібно було накосити, висушити і привезти на панський двір по 4 вози сіна. Панщину кріпаки відробляли не тільки на полях, а й на лісових промислах.
Це витримуючи такого гніту, ееляни лишали своє господарство і тікали в неприступні місця або приєднувались до загонів опришків. У 1629-1630 pp. поблизу Лютої діяли опришки Лапшуна з Стужиці.
Після визвольної війни угорського народу 1703-1711 pp. Люта відійшла до Ужгородської державної домінії, управителі якої захопили всі ліси й кращі орні землі та пасовиська, а селянам залишили малородючу землю, за яку вони змушені були відбувати ще більші повинності. Крім панщини, розмір якої доходив до 3-4 днів на тиждень, домінія, замість продуктової ренти, почала збирати грошову: по 3 крейцери від вівці, по 6 крейцерів від свині, по 7 крейцерів від кожного вулика бчжіл. До того, кожен двір давав ще по 3 горстки конопель, по одному мішку, по подводі сіна, а також по кілька мірок вівса тощо. Селяни зобов'язані були виготовляти дранку, рубати ліс і перевозити деревину до Ужгорода своїм тяглом, годувати казенну худобу своїм сіном, а якщо вона гинула, платити по 1 форинту 59 крейцерів за кожну голову. На посилення експлуатації кріпаки відповідали втечамм. На початку XVIII століття з Лютої втекло 32 чоловіки.
Після проведення урбаріальної реформи (60-70-і роки XVIII століття) стано­вите селян ще більше погіршилося. Від них було відібрано частину найкращих земель. Якщо наприкінці XVII століття на один селянський двір приходилось в середньому по півнаділу, то у 80-х роках X VIII століття на кожен із 76 дворів припадало лише по 0,14 наділу. У кінці XVIII століття Люта належала до числа тих сіл Закарпаття, жителі яких найбільше терпіли від безземелля.
Протягом першої половини XIX століття Люта значно зросла. Тут налічува­лися 109 дворів, в яких проживало 1014 чоловік. Все більша частина населення починала займатись ремеслом. З початку XIX століття в Лютій діяла лісопилка. Німа приводилась в рух верхньобійним водяним колесом. На лісопилці виготов­ляли доштки для спорудження жител та мостів. Інтенсивна розробка лісів була пов'язана в деякій мірі з німецькою колонізацією. В Люту прибули вихідці з Швабії: Райкс, Лавер та інші, нащадки яких і по сьогодні проживають у селі. Внаслі­док цього в Лютій значно розширилось виробництво дощок, дранки, клепки тощо. Використовували працю селян Лютої і на випалюванні вугілля, виробництві поташу та заготівлі лісу.
Ще в 1803 році селяни Лютої скаржилися на Ужгородську домінію, що, замість встановлених урбаріями 7 тижнів панщини на рік, вона вимагала по 21 тижню від наділу. Проте рік у рік домінія збільшувала панщину. В 1843 році селяни Лютої відробили на користь домінії 8469 днів панщини.
Хоча селяни й одержали особисту свободу в результаті революції 1848-1849 pp., економічне становище їх не тільки не поліпшилось, а значно погіршало. Комасація 60-70-х років XIX століття супроводилася захопленням


Cучасна карта - Люта