Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Тур’я Бистра

Тур'я Бистра - село, центр сільської Ради. Лежить на річці Бистрику (притока Тур'ї), за 30 км від районного центру. Населення - 1725 чоловік. Сільраді підпорядковане с. Свалявка.
В селі розташований колгосп «Комсомолець», за яким закріплено 4200 га землі, в т. ч. 600 га орної, 1400 га сіножатей, 410 га садів. Колгосп займається відгодівлею великої рогатої худо­би та садівництвом. Артіль має 1100 голів великої рогатої худоби, в т. ч. 440 корів. З допо­міжних підприємств наявні млин, столярна май­стерня та пилорама. З колгоспники нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора.
У Тур'ї Бистрій є восьмирічна школа, при якій працює консультаційний пункт середньої заочної школи, клуб, бібліотека. За радянських часів у селі споруджено 360 будинків.
Вперше Тур'я Бистра згадується в документах 1552 року.
З 1880 року в селі діяв філіал лісохімзаводу фірми «Бантлін», на якому працювало до 200 чоловік, в 1934 році його закрили.
В березні 1919 року в Тур'ї Бистрій було вста­новлено Радянську владу, завод - націоналізо­вано. Керувала заводом робітнича комісія, яка здобувала в Будапешті та ін. місцях сировину й кошти, забезпечувала роботу заводу. Для охо­рони був створений загін Червоної гвардії.
В 1920 році робітник заводу Е. Мермерштейн заснував організацію МСП, яка очолила страйк 170 робітників. Страйкарі вимагали підвищення заробітної плати і покращання умов праці. Хоча керівників було заарештовано, адміністрація задовольнила вимоги робітників.
З 1921 року в селі діє комуністична органі­зація. На парламентських виборах 1925 року з 599 виборців за комуністів голосували 503. Кому­ністи організовували голодні походи робітни­ків і селян у 30-х роках.
Під час угорсько-фашистської окупації 36 чоловік з села емігрувало до Радянського Союзу.
24 жовтня 1944 року Тур'я Бистра визволена від окупантів. Понад 40 чоловік пішли доброволь­цями до Червоної Армії.
Уродженець села В. В. Діянич - закар­патський поет.

Cучасна карта - Тур’я Бистра